Sale weselne Kraków _ nakrycie 2

Sale weselne

Jak wybrać najlepszą salę na wesele

Poszukiwania sali weselnej rozpoczynają się wraz z przygotowaniami do ślubu. Zwykle para młoda na wiele miesięcy przed sakramentalnym „tak” ma wizję i pomysł na styl sali. Dlatego organizacja wesela rozpoczyna się od przeglądu sali weselnych w okolicy. W wyborze sali weselnej pomagają też rodzice. Co zatem należy wziąć pod uwagę rozglądając się za idealnym lokalem na wesele? Jak wybrać najlepszą salę na wesele? Wiele zależy od liczby gości, ale równie istotny jest styl wesela. Także lokalizacja sali weselnej odgrywa dużą rolę.

Od czego zacząć poszukiwania sali weselnej?

Pierwszym etapem powinno być określenie liczby gości weselnych. Dzięki temu poznamy nasze kluczowe wymagania. Duże domy weselne dysponują zwykle kilkoma salami dostosowanymi do różnych uroczystości. Jeśli interesuje nas kameralne przyjęcie nie musimy spieszyć się z rezerwacją. Małe sale weselne pomieszczą kilkadziesiąt osób przyjezdnych. Z kolei wybór dużych sal weselnych jest znacznie bardziej ograniczony. Miejsce na ślub musi być dopasowane także do charakterów państwa młodych. Jeśli lubimy naturę, szukajmy sal położonych w plenerze, na wsi, blisko parków, w górach lub nad romantycznym jeziorem. Ludzie nowocześni, żyjący pełnią życia lubią wielkomiejski gwar i nowoczesne sale weselne. Takie modne obiekty znajdują się w centrach miast lub w modnych dzielnicach. Jeszcze inny pomysł na wesele marzeń to wyjazd nad morze lub do ośrodków wypoczynkowych w górach. Bez względu na otoczenie sali ślubnej, musimy pamiętać o wielu drobiazgach, które mają niemały wpływ na dobrą zabawę i samopoczucie wszystkich zaproszonych na ślub.

Wielkość sali weselnej a liczba gości

Jako dużą przestrzeń określa się zwykle taką, która pomieści więcej niż 100 osób. Dlatego wybór sali powinniśmy rozpocząć od oszacowania, jaka będzie finalna liczba gości. Może się okazać, że część osób z różnych powodów odmówi i będziemy musieli zarezerwować mniejszą salę weselną. Zwykle właściciel sali daje możliwość zmiany terminu, o ile do uroczystości jest jeszcze wiele miesięcy. W innych sytuacjach rezerwacja sali raczej nie podlega anulacji.

Domy weselne a perfekcyjna organizacja ślubów

Wiele par decyduje się na kompleksowe usługi, jakie oferują domy organizujące wesela. Mają w swojej ofercie zarówno to, co najważniejsze, czyli salę do tańczenia i siedzenia przy stołach, ale też znacznie więcej udogodnień. Do takich dodatkowych, bardzo ważnych elementów, należą noclegi. Możliwość zakwaterowania gości pod jednym dachem ma ogromne znaczenie. Także oddzielne sale np. dla dzieci, dla osób palących, lobby do spokojach rozmów, to wszystko wpływa na atmosferę przyjęcia. Spokojne otoczenie odgrywa duża rolę. Jeśli ślub ma miejsce latem, to sprawdźmy, czy w obiekcie jest sprawna klimatyzacja i możliwość wyjścia do ogrodu, na taras lub werandę. Możliwość spacerowania po świeżym powietrzu w przerwach między tańcami jest również istotna. Jeżeli na weselu będą rodziny z dziećmi, warto zadbać o obiekt z placem zabaw lub specjalną bawialnią. Modne stało się też zatrudnianie animatorów, którzy zajmą się dziećmi, gdy ich rodzice będą się bawić.

Sala na małe wesela

Jeżeli mamy już orientacyjną listę gości i wiemy, że przyjedzie tylko kilkadziesiąt osób, wówczas koszt wynajęcia sali będzie z pewnością mniejszy. Musimy pamiętać, że dany lokal zwykle daje możliwość dostawienia dodatkowych stołów i krzeseł. W takich sytuacjach mniejsze pensjonaty lub kameralne hotele organizują wesela i dają możliwość noclegu. W ten sposób goście będą czuli się komfortowo. Małe sale pomieszczą od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Jeśli będzie zbyt tłoczno, goście nie będą czuli się komfortowo, wiec lepiej poszukać większej sali, niż dostawiać stoły i krzesła.

Ślub z noclegiem dla nowożeńców i gości

Bardzo ważny w czasie wesela jest nocleg. Nowożeńcy zasługują na wygodny odpoczynek po pięknej, lecz i stresującej uroczystości. Zwykle po samym weselu następują jeszcze poprawiny i nieco mniejsza uroczystość. Po całonocnych tańcach goście chcą się przespać, skorzystać z prysznica i przygotować się do drogi powrotnej. Wybierając salę na ślub zwracajmy uwagę na zaplecze noclegowe. To bardzo ważny element całej organizacji wesela. Młoda para ma do swojej dyspozycji większy i specjalnie udekorowany apartament. Podczas zapraszania gości na ślub otrzymujemy informacje zwrotną o ilości obecnych osób oraz o zapotrzebowaniu na noclegi. Jeszcze przed zarezerwowaniem sali ustalmy, czy szukamy obiektu z noclegami, czy wynajmujemy salę bankietową i szukamy zakwaterowania w innym miejscu, np. w pobliskim hotelu lub pensjonacie.

Kompleksowa organizacja ślubu w sali z możliwością zakwaterowania

Z wielu względów wynajem sali wraz z miejscami noclegowymi i wyżywieniem dla gości jest bardziej opłacalne. Po pierwsze, nie musimy szukać noclegów poza miejscem wesela. To duże ułatwienie dla wszystkich, zarówno dla nowożeńców, ich rodziców, jak i dla samych przyjezdnych. Jeśli całą uroczystość ma miejsce pod jednym dachem, wszyscy są bardziej wypoczęci. Przed rezerwacją obiektu na ślub spytajmy, w jakich godzinach odbywa się zakwaterowanie oraz wykwaterowanie gości. Szczególnie dla gości z dalszych stron oraz z zagranicy ma to duże znaczenie. Jeśli zaproszone osoby przebyły długą i męczącą podróż mogą planować przyjazd jeszcze dzień przed ślubem. Część gości może zostać tylko na jedna noc, z kolei inni będą potrzebowali kilku noclegów.

Kiedy zarezerwować salę weselną?

Wiele par wynajem sali odkłada na później. Jednak sala weselna w sezonie szybko się zapełnia. Od maja do września odbywa się najwięcej ślubów i innych uroczystości rodzinnych. Pamiętajmy, że dom weselny użycza sale także na chrzciny, komunie, jubileusze i wiele innych uroczystości. Zatem, jeżeli do wesela zostało już tylko kilka miesięcy (mniej niż pół roku), to znak, że trzeba się spieszyć.

Zasada kto pierwszy, ten lepszy

Najlepiej salę weselną zarezerwować minimum pół roku przed ślubem. W tym czasie trzeba rozesłać zaproszenia do gości weselnych i otrzymać informację zwrotną. Ważne, by liczba gości została potwierdzona na kilka miesięcy przed ślubem. Ostatecznie od ilości przyjezdnych zależy koszt wynajmu sali weselnej. Każda sala weselna ma indywidualny cennik, choć istnieją w tej branży widełki z cenami minimalnymi i maksymalnymi. Aby wybrać salę weselną na wiosenne i letnie miesiące, musimy się pospieszyć.

Podpisanie umowy i wynajęcie sali weselnej

Do wynajęcia sali weselnej niezbędne jest podpisanie umowy na rezerwację. Zanim to jednak nastąpi, większość par długo dyskutuje wybór sali weselnej z rodziną. Dla każdego ważne są inne czynniki. Dla jednych istotne znaczenie ma położenie w centrum miasta, dla innych liczy się cena i zawartość menu. Bardzo istotne jest też usytuowanie, otoczenie ogrodem, zielenią lub lokalizacja nad wodą. Ważna jest też baza noclegowa. Wielu gości weselnych dojedzie zapewne z odległych stron i to o nich trzeba szczególnie zadbać.

Na co zwrócić uwagę wybierając salę na wesele

Wymarzone wesele zbliża się wielkimi krokami i para młoda zaczyna przegląd sal weselnych. Organizując wesele musimy zwrócić uwagę na to, by gościom niczego nie brakowało. Chodzi zarówno o jedzenie, napoje alkoholowe i bezalkoholowe, jak i o warunki do noclegu. Na głowie nowożeńców jest wiele kwestii do rozwiązania. Duży dom weselny współpracuje zwykle z wedding plenerem, czyli osobą pomagającą w organizacji uroczystości. Jednak można też samemu, z pomocą rodziny i przyjaciół zorganizować wesele. Oto lista najważniejszych rzeczy, o które musimy zadbać, gdy rezerwacja sali jest tuż tuż.

Lokalizacja sali weselnej, obiektu na uroczyste zaślubiny

Na wesele pary rezerwują hotele w mieście lub na jego obrzeżach. Eleganckie sale weselne w pałacowym stylu znajdują się zwykle poza miastem. W takim miejscu najlepiej wyprawić wesele z fajerwerkami o północy i z głośną muzyką. Duża sala weselna z ogrodem i ładnym otoczeniem potrzebuje więcej miejsca niż miejski hotel czy pensjonat. Dlatego wesele na wsi lub w zabytkowym dworku to dobry pomysł.

Sielskie wesele na wsi

Ładne przyjęcie weselne w rustykalnym stylu można zorganizować zarówno na wsi, jak i na peryferiach większych miast. Oryginalne wesele w plenerze to dobry pomysł na lato. Jeśli pogoda dopisuje, wystarczy duży namiot na wesele i podest do tańca. Takie uroczystości stają się coraz popularniejsze. Wymagają jednak zorganizowania dojazdu, by goście mogli łatwo dotrzeć na wesele z kościoła lub z oddalonego nieco miasta.

Stylowe sale weselne w zabytkowych dworkach i pałacach

Czy pałac na wesele to dobry pomysł? Każda panna młoda marzy o bajkowych zaślubinach. Jeśli zatem blisko miejsca zamieszkania państwa młodych znajduje się pałac lub inny zabytkowy obiekt posiadający sale weselne, to warto skorzystać z takiej okazji. W niektórych regionach pałaców i zamków świadczących usługi hotelowo-gastronomiczne jest wiele. Najczęściej jednak sala weselna w pałacu nie jest za duża i może się okazać, że pomieści kilkadziesiąt osób.

Przyjęcie w eleganckim domu weselnym

Przyjęcie zorganizowane w domu weselnym ma wiele zalet. Jedną z nich jest doskonała organizacja. Właściciel dba o wszystkie detale, w tym o wystrój sali. Profesjonalna sala weselna znajduje się zwykle na obrzeżach miasta, w urokliwym otoczeniu. Wesele można zatem połączyć z sesją zdjęciową w ogrodzie. Atutem tego typu ośrodków jest wiele opcji do wyboru. na miejscu jest też bezpłatny parking. To ważne, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie brakuje miejsc dla samochodów.

Alkohol na wesele: wybór klasycznych czy szlachetnych trunków?

Osoby zawodowo organizujące wesele doradzają przy wyborze trunków. Należy ustalić, czy możliwe jest wniesienie własnego alkoholu. To bardzo ważne, gdyż sala weselna pobiera dodatkowe opłaty od dostawy wina, wódki, czy powitalnego szampana.

Eleganckie butelki wina i szampana na wesele

Każda sala weselna wygląda wyjątkowo elegancko, gdy zgrane są wszystkie szczegóły. Do takich istotnych elementów należy aranżacja stołów. Butelki z winem może podawać kelner lub można je umieścić w stylowych stojakach albo w specjalnych wiaderkach z lodem. Na przyjęciu weselnym można też postawić tradycyjne butelki wódki z dekoracjami ślubnymi albo etykietami.

Inne napoje na wesele-o czym musimy pamiętać?

Nie każda sala weselna zapewnia nielimitowane napoje. To korzystna opcja, zwłaszcza przy większej liczbie gości. Warto zapytać, czy organizator zapewnia wodę gazowaną i niegazowaną oraz soki i napoje gazowane. Większość profesjonalnych sal posiada opcję kawiarki (automatu do kawy i herbaty). Jeśli nie ma limitów napojów wówczas goście czują się bardziej komfortowo, a państwo młodzi o nic nie muszą się martwić.

Jak udekorować salę na wesele?

Przy wyborze sali warto zastanowić się nad dekoracjami. Sala weselna w profesjonalnym obiekcie organizującym śluby posiada zwykle stylowe i eleganckie elementy. Są to zasłony w oknach, detale ścian i sufitów. Najczęściej sala weselna jest biała, by można ją było dowolnie udekorować. W wybranej sali jest wiele do zrobienia. Trzeba ustalić kolorystykę stołów. Zatem za wygląd sali odpowiada organizator i jej właściciel. Warto pamiętać, że ostatnie słowo należy do nowożeńców. To oni chcą mieć wymarzone przyjęcie weselne.

Klasyczna sala weselna w różu, błękicie lub w złocie

Kolorystyka wnętrza zależy od osobistych upodobań państwa młodych. Elegancka sala weselna zdobiona jest balonami, girlandami i kwiatami. Obrusy na stołach są zazwyczaj białe i można do nich dobrać serwetki oraz bieżniki. Zanim zdecydujemy się na wynajem sali, zapytajmy, jakie opcje udekorowania sali na wesele jest w ofercie. W wielu przypadkach to państwo młodzi wynajmują dodatkowe dekoracje.

Klasyczna sala weselna zdobiona jest detalami w odcieniach różu, delikatnej żółci, złota, błękitu lub zieleni. To zdecydowanie najpopularniejsze kolory ślubne. Minimalistyczne barwy to przede wszystkim biel, ale warto przełamać ją innymi barwami, np. zielonymi girlandami ze sztucznych albo naturalnych kwiatów. Modne są też zielone ściany na wesele. Na tle takiej zielonej, roślinnej lub kwiatowej ściany wychodzą wspaniałe zdjęciach. Także roślinne szpalery i bramy weselne są urozmaiceniem wnętrza.

Kwiaty na wesele: prawdziwe lub sztuczne

Podstawowym elementem dekoracji wesela są kwiaty. Te najpiękniejsze, naturalne można połączyć ze sztucznymi. Bukiety stoją oczywiście na stołach oraz przy bufecie. Pracownie florystyczne specjalizują się w wykonywaniu oryginalnych kompozycji na wesele. Pięknie wyglądają bramy dekorowane zielonymi liśćmi i kwiatami. Choć kwiaty naturalne są drogie, to warto poświecić na tą jedyną okazję część weselnego budżetu. Wszyscy goście będą zachwyceni kwiatami i nowymi kompozycjami.

Podświetlane napisy na wesele

Warto organizację wesela powierzyć specjaliście, czyli osobie, która zawodowo planuje śluby. Wówczas łatwiej zorganizować i zgrać wszystkie szczegóły. Wiele par życzy sobie na wesele efektownych dodatków. Do takich dekoracji należą podświetlane napisy 3D. Mogą to być inicjały państwa młodych. Najczęściej podświetlane litery i wyrazy związane z miłością ustawiane są w środku lub w ogrodzie.

Świetlny napis Love i inicjały państwa młodych

Najpopularniejsza dekoracje nawiązują bezpośrednio do okazji. Duże napisy LOVE idealnie prezentują się na zdjęciach. Podczas rezerwacji sali w domu weselnym warto dopytać, czy napis LOVE jest w pakiecie, czy trzeba go zamówić. Z kolei litery z inicjałami imion narzeczonych zwykle wypożycza się od firmy organizującej eventy i podobne uroczystości. Na wesele można też dobrać neony mocowane na ścianę lub wolnostojące. To dodatkowa atrakcja i efektowana dekoracja wnętrza.

Muzyka i zespół na wesele

Szukając miejsca na wesele musimy pamiętać o jeszcze jednej, bardzo ważnej rzeczy. Mowa o muzyce i akustyce sali. W czasie imprezy może grać zespół, DJ lub dodatkowo wodzirej. W domach weselnych sale mają odpowiednią akustykę. Nie musimy się martwić, że muzyka będzie za głośna lub za cicha. Dobre nagłośnienie i specjalne miejsce dla muzyków to ważna część przygotowań ślubnych. Muzyka zapewnia odpowiedni nastrój, więc sprawdźmy u organizatora i właściciela obiektu, jak brzmi melodia puszczana z odtwarzaczy.

Zespół lub DJ potrzebują dobrej akustyki

W czasie wesela goście chcą tańczyć, bawić się, ale też rozmawiać. Dlatego miedzy piosenkami i zabawami musi być czas na luźne rozmowy i zacieśnianie relacji. Profesjonalne wyposażenie sali to właśnie podest dla zespołu lub konsola dla DJ. Osoby, które zajmują się obsługą muzyczną imprez i uroczystości potrzebują odpowiedniego nagłośnienia. Część głośników i wzmacniaczy wożą ze sobą, lecz równie ważne, by sala weselna posiadała dobre zasilanie, aby nie było spięć, problemów z puszczaniem muzyki. Odpowiednia akustyka sprawia, że piosenki i melodie pozytywnie nastrajają i zachęcają do spontanicznej zabawy.

Organizator przyjęcia dba o bezpieczeństwo gości

Każde wesele gromadzi gości z różnych stron kraju i świata. Przyjezdni często mają za sobą długą drogę samochodem, pociągiem lub samolotem. Niezwykle istotne w czasie wesela jest bezpieczeństwo zaproszonych osób. Jak zatem zadbać o gości i ich mienie. Ważny jest np. strzeżony i monitorowany parking. W domach weselnych i przy hotelach teren jest ogrodzony. To także istotny szczegół, by nikt postronny nie wszedł na uroczystość. Jeśli wesele jest duże, na ponad sto osób łatwo przeoczyć nieproszonych gości. Warto zaznaczyć, że wesela przyciągają także złodziei, którzy chcą się wzbogacić na cudzej szkodzie. Dlatego w miejscu organizującym wesele powinien być sprawny monitoring oraz ochrona. Strzeżony teren najlepiej zapewnia bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom zaślubin.

Czym przyjechać na wesele?

Pod salę ślubną warto przyjechać, podobnie, jak do kościoła, efektownym pojazdem. Organizatorzy wesel współpracują np. z salonami wynajmującymi limuzyny. Równie elegancki pojazd ślubny to zabytkowy kabriolet. Luksusowe auta są chętnie wynajmowane na wesele. Oczywiście romantyczny ślub może odbyć się w obecności bryczki. Piękny powóz z odkrytym dachem zawiezie państwa młodych pod kościół oraz pod salę weselną.

Dla gości weselnych państwo młodzi wynajmują osobny transport. W zależności od ilości osób zaproszonych, może to być autobus lub mniejszy bus. Znaczna liczba zaproszonych przyjedzie na pewno własnym autem. Wówczas goście ci będą nocować i rusza w dalszą drogę po poprawinach. Jeśli wynajmujemy autobus dla większej grupy osób, to też warto sprawdzić, czy pod salą weselną zmieszczą się większe auta.

Parking pod salą ślubną i ogrodzony teren

Przy wymarzonym ślubnym obiekcie nie może zabraknąć parkingu. Najlepiej, jeśli teren domu weselnego lub hotelu będzie ogrodzony. Wówczas wszyscy poczują się komfortowo i bezpiecznie. W czasie ślubu wszyscy, łącznie z nowożeńcami, chcą się dobrze bawić. Aby zabawa i radość weselna nie była niczym zakłócona, trzeba wcześniej przemyśleć wszelkie okoliczności. To, jak goście zaparkują auta jest również istotne. Przed salą ślubną musi być wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich. Duża przestrzeń pomaga czuć się komfortowo. Wyobraźmy sobie parę młodą dojeżdżającą z kościoła na ślub. Przed salą weselną powinno być dużo miejsca na tradycyjne powitanie nowożeńców chlebem i solą.